TinyTrak czyli APRS traker v 1.6
pierwsze jakie skladalem
Pewnego dnia... całkiem przypadkowo, szukając czegoś interesującego w necie, natrafiłem na stronę www.aprs.pl . Poczytałem co nieco na ten temat i... gdzieś to poszło w odstawkę. Kilka miesięcy później spotkałem kolegę z pracy, który całkiem przypadkiem okazał się być krótkofalowcem i zachęcał mnie do tego by uruchomić u siebie APRS. Moja przygoda zaczęła się w zasadzie gdy trafiłem na strone www.aprs.he.fi . To właśnie tu chwyciłem sens tej zabawy.

APRS - Automatic Position Reporting System polega na przesyłaniu drogą radiową danych telemetrycznych i innych drobnych informacji z danej pozycji. Może służyć m.in. do informowania jaka jest pogoda w danym regionie, miejscu, punkcie, może informować o pozycji samochodu, statku, pociągu czy samolotu oraz może przesyłać niezbędne informacje dotyczące tego obiektu. Można też przesyłać coś w rodzaju SMS tą drogą.

Co jest niezbędne by to działało. Ano potrzebne jest radio, modem i GPS. Przyda się do tego również komputer by odczytać dane wysyłane przez interesujący nas obiekt.

Co mnie w tym takiego urzekło? Ano możliwość podglądu przez strone www.aprs.he.fi gdzie znajduje się mój samochód. :-) Nie to żebym miał jakieś BMW czy mercedesa ale... jak ktoś ma taki pojazd to również dobrze jest wiedzieć gdzie się znajduje.

Od czego zacząłem. Ano od tego modemu. Najbardziej popularnym jest TinyTrak. Można go kupić.. jest produkowany przez tę oto firmę: http://www.byonics.com/
Można to złożyć samemu. Koszt części nie przekracza 30zł. Jest tam parę rezystorków, diodek, układ scalony i stabilizator napięcia. Jak ktoś się na tym zna to naprawdę nie będzie żaden problem by to złożyć samemu.
Ja kupiłem na allegro samą płytkę drukowaną. Trafiłem akurat na odmianę TinyTraka (TT) występującego pod nazwą FoxTrak (FR). Projekt tego urządzenia a także wszystki inne niezbędne informacje znajdziecie tu: http://www.foxdelta.com/products/foxtrak.htm .
Koszt płytki to jakieś 25zł. Części zakupiłem w sklepie elektronicznym, poskładałem to do kupy i efekt tego widać poniżej:







Ponieważ wiedziałem, że urządzenie będzie zainstalowane w mobilu więc szukałem taniego radia na pasmo 144Mhz, które będzie miało moc co najmniej 5W. Wybór padł na jakiegoś "ręczniaka". Ręczniak miał być tani (najlepiej z odzysku). Tak też się stało. Udało mi się załatwić CT-145 firmy Alan :-P



Dlaczego ręczniak spytacie? Ano dlatego że jest mały, ma 5W i, co jest najważniejsze - pobiera mało prądu. Po co mi ta oszczędność prądu? Ano po to by urządzenie działało nonstop bez jego wyłączania gdy samochód stoi pod domem.

Do całości szczęścia potrzebny jest jeszcze GPS. GPS potrzebny jest taki, który podłącza się do komputera i wygląda jak myszka.



Ja przyinwestowałem i kupiłem dokładnie taki jak na powyższym zdjęciu. jest to HAICOM HI 204 III z wyjściem RS232 (DB9) po to by bez praktycznie żadnych przeróbek, podłączyć go do komputera. Ten akurat model, który tu przedstawiłem czyta w zasadzie wszystkie satelity poruszające się po niebie, szybko się uzbraja i jest bardzo czuły. Jego największą zaletą jest mały pobór prądu. Zasilany jest z modemu napięciem 5V.





Taki GPS to w zasadzie najdroższy element całej tej zabawy. Kosztował ok.230zł ale zaznaczam, że jest jednym z lepszych. Są tańsze na allegro w granicach 100zł.

Powracając do serca tego zestawu czyli do FoxTraka (FR) chcę jeszcze nadmienić iż złożenie tego do kupy nie ogranicza się jedynie do wlutowania elementów. Najtrudniejszą sprawą jest zaprogramowanie tego układu jakim jest PIC16F84. Ja nie jestem elektronikiem więc nie znam odpowiedniego słownictwa, a i Wam będzie łatwiej zrozumieć jak opiszę to własnymi słowami. Żeby do tego układu wgrać program to trzeba go najpierw uformować "sformatować". W jaki sposób się to robi? Trzeba gdzieś zdobyć programator JDM.



Można go kupić na allegro i kosztuje małe pieniądze. Wkłada się w niego układ scalony, wkłada do komputera i za pomocą programu np: PONYPROG albo ICPROG wgrywa specjalny plik z rozszerzeniem .hex . Program oraz plik ściągnąłem z internetu.



Po wgraniu tego pliku trzeba wgrać odpowiednie ustawienia niezbędne do funkcjonowania FT. Służy do tego program TinyTrakConfig i również można znaleźć go w internecie.



Wszystkie dane dotyczące tego co tam powpisywać znajdziecie również w internecie.
Płytkę FT oczywiście trzeba podłączyć do komputera. Służy do tego odpowiednia "krosówka". Ja taką krosówkę kupiłem wraz z płytką do FT.



Po wgraniu i przetestowaniu postanowiłem "ubrać" urządzenie w jakąś obudowę. Zasięgnąłem rad i dowiedziałem się, że najlepszą obudową będzie obudowa ekranowana. Wykombinowałem że zrobię to z laminatu i wygląda to tak:







Podlutowanie paru przewodów



spięcie z radiem, ustawienie częstotliwości 144.800Mhz i można się bawić:



Na koniec zostaje zamocowanie tego jeszcze w samochodzie. Urządzenie będzie znajdowało się w bagażniku. Póki co jest jeszcze w fazie testów więc leży sobie to w nieładzie.



Efektem finalnym jest widok na mapie www.aprs.he.fi . Zapraszam na tę stronę i zobaczcie czasem jak się poruszam za dnia. Wystarczy wpisać mój HAM QRZ i wszystko jasne.



  PRZEJDŹ NA FORUM